În duelul bihorean din seria a 5-a a Ligii a III-a la fotbal, disputat ieri după-amiază la Beiuş, ierarhiile n-au fost respectate. Chiar dacă ocupa ultimul loc al clasamentului, echipa CF Bihorul Beiuş s-a impus cu 2-1 (1-0), în faţa Luceafărului Oradea, liderul clasamentului după trei etape.

Gazdele puteau deschide scorul încă din minutul 4, dar Vanca a irosit penalty-ul dictat pentru faultul comis în careu de Ov. Ghilea, asupra lui Agiurgioaie. După cinci minute, gazdele n-au mai ratat, Morar împingând balonul în plasă, după o învălmăşeală în careul orădean (1-0). După un şut puternic trimis de Cobârzan (15), oaspeţii şi-au arătat „colţii", Silaghi respingând un balon cu capul de pe linia porţii (30). Tot Luceafărul rămâne în atac, balonul lovind transversala, după un lob al lui Ţârlea peste Odobasianu. În minutul 36, rămas singur cu Goia, Agiurgioaie trimite peste portarul advers, dar şi peste poartă.
La două minute după pauză, Paina egalează cu un şut de la circa 18 m, care trimite balonul în dreapta portarului Odobasianu (1-1). În minutul 52, beiuşenii revin în avantaj, Vanca înscriind cu un şut frumos de la circa 14 m (2-1). Paina trece pe lângă „dublă" (73), trimiţând printr-o „foarfecă", milimetric peste transversală. Higyed nu reuşeşte să marcheze din 6m (76), după care Luceafărul trece pe lângă egalare (80): Codoban şutează în bară, după care Magda nu reuşeşte să reia în poartă, fiind blocat de un adversar.
Finalul meciului consemnează un succes al gazdelor, aplaudat de fanii veniţi la meci, chiar dacă au avut de înfruntat ploaia.

CF Bihorul Beiuş - Luceafărul Oradea 2-1 (1-0)

Marcatori: Morar 9, Vanca 52 / Paina 47
CF Bihorul: Odobasianu - Silaghi, Mihoc, P. Ardelean, Cobârzan - Fl. Popa, Drule (85 Borza), Vanca, Morar (75 Toader) - Trip (89 Şerb), Agiurgioaiei (60 Higyed). Antrenori: Adrian David şi Alin Popa.
Luceafărul: Goia - Letan, Cura, Indrieş, Tăut (69 Codoban) - G. Bogdan, Micaş, Ov. Ghilea (61 Roşu), Magda - Ţârlea, Paina (77 R. Ardelean). Antrenor: Dacian Nastai.
Arbitri: Bogdănel Bărbuş - Ionuţ Sava şi Nicolae Lucaci (toţi din Baia Mare). Observatori FRF: Iulian Spătaru (Timişoara) şi Ioan Miszti (Cluj-Napoca).